Pod predsjedanjem biskupa Semrena održana sjednica Vijeća za obitelj BK BiH i Vijeća za laike BK BiH
Redovita sjednica Vijeća za obitelj Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i Vijeća za laike BK BiH održana je u subotu, 9. ožujka 2024. u prostorijama BK BiH u Sarajevu
Redovita sjednica Vijeća za obitelj Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i Vijeća za laike BK BiH održana je u subotu, 9. ožujka 2024. u prostorijama BK BiH u Sarajevu pod predsjedanjem pomoćnog biskupa banjolučkog mons. Marka Semrena, predsjednika Vijeća. Sudjelovali su članovi spomenutih Vijeća: gđa Ana Huml Žontar iz Sarajeva, gospodin Dinko Periša iz Livna, duhovni asistenti franjevačke mladeži Hercegovačke franjevačke provincije i Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Jozo Hrkać iz Posušja i fra Antonio Baketarić iz Sarajeva, gospodin Josip Gelo iz Livna te ravnatelj Katoličkog školskoga centra „Ivan Pavao II.“ vlč. Marko Crnjak iz Bihaća.
Nakon zajedničke molitve, pozdrava i zahvale za dolazak, biskup Semren je u prvom dijelu sjednice podsjetio na najvažnije naglaske iz svoje Poruke koju je, kao predsjednik Vijeća za obitelj BK BiH, 20. siječnja 2024. uputio za Dan života u nedjelju 4. veljače 2024. pod naslovom „Zaštita života i pravo na život od začeća do biološke smrti“. Tom prigodom je ponovno ukazao na dostojanstvo obitelji dodajući da čovjek današnjeg doba ne zamjećuje kako je sa širokog puta slobode prešao na uski put ropstva. Posebno je istaknuo da se u današnjem vremenu propagira surogat majčinstvo, koje je ozbiljno kršenje dostojanstva žene te kazao da kršćanski pogled na život zahtijeva poštovanje svakog ljudskog života, počevši od nerođenog djeteta u majčinoj utrobi koje ne bi smjelo biti potisnuto ili pretvoreno u objekt trgovine. Osudio je surogat majčinstvo jer je ono ozbiljno kršenje dostojanstva žene počinjeno iskorištavanjem nepovoljna financijskog statusa žene. Istaknuo je da je dijete uvijek dar i da nikada ne smije biti predmet komercijalnoga ugovora. I ovom prigodom je, u ime katoličkih biskupa Bosne i Hercegovine, uputio vapaj za obnovu obitelji – za rađanje djece, za obnovu Crkve i za opći probitak naroda te zahvalio svima koji se na razne načine trude oko stvaranja kulture i civilizacije života te štite ljudski život i visoko cijene vrijednost braka i dostojanstvo obitelji.
Tijekom diskusije primijećeno je da je tema ovogodišnjeg Dana života izazvala dosta zanimanja i pozitivnih reakcija. Vijećnici su se složili da je tema aktualna i vrlo izazovna uz zaključak da je i papa Franjo u svom obraćanju diplomatskom zboru, 8. siječnja 2024. osudio surogat majčinstvo jer je ono „ozbiljno kršenje dostojanstva žene i djeteta na temelju iskorištavanja situacija majčinih materijalnih potreba”. Podsjetili su i na nedavnu izjavu Papinog vikara za grad Rim kardinala Agostina Vallinija iz njegova razgovora za informativni tjednik Rimske biskupije „Roma Sette“ da valja štititi žene – posebice u zemljama na jugu svijeta – koje su zbog siromaštva primorane upustiti se na sramotno tržište surogat majčinstva. Prema njegovim riječima, definicija 'trudnoća za druge' hipokritski je pokušaj oplemenjivanja nečega što nije plemenito pojašnjavajući da se djeca ne konstruiraju, nego su ona plod čina ljubavi između muškarca i žene, i imaju pravo na majku i na oca.
U drugom dijelu sjednice vijećnici su saslušali uvodno izlaganje gospodina Periše o igrama na sreću. Pojasnio je što znači igra i sreća, a onda i igra na sreću koja na kraju rađa ovisnošću opasnom za sve, a posebno za mladu populaciju i djecu. Konstatirao je da današnji svijet, na žalost, nudi brojne igre na sreću dodajući da se ni mladi često ne uspijevaju oduprijeti znatiželji da se i sami oprobaju u igrama na sreću. Progovorio je s psihološkog vida o znakovima, fazama, vrstama i pokazateljima kockanja i klađenja kod mladih i iznio statističke podatke prema kojima između 800 do 1200 objekata za igre na sreću u BiH ne poštuju propis o minimalnoj udaljenosti od 100 metara od osnovnih i srednjih škola.
Tijekom diskusije rečeno je da o ovoj temi treba više govoriti i tijekom pastoralnog djelovanja te upozoravati roditelje i djecu. Vijećnici su u plodnoj raspravi podijelili iskustva i zaključili da je tema igara na sreću i sličnih ovisnosti izazov za sve strukture društva i da na tom polju treba još puno više činiti, a prije svega provoditi zakone koji štite mlade i djecu.
Nakon sjednice vijećnici su nastavili druženje tijekom zajedničkog objeda. (kta)